Co je to kardio a HIIT a jaké jsou jejich benefiity?


Co je to kardio a HIIT a jaké jsou jejich benefiity?

Každý z nás v dnešní době ví, co je to kardio. My si ale v dnešním článku podrobněji rozebereme dva způsoby tréninků na spalování tuků. Prvním našim způsobem bude novodobý HIIT trénink a následně se pak podíváme na velmi známé cardio.

Dozvíte se co je to HIIT, kardio trénink, jaké jsou jejich benefity, kde je trénovat a kromě toho zjistíte mnoho nových a důležitých informací ohledně cvičení.

Co teda HIIT trénink je? (Intervalový trénink s vysokou intenzitou)


Je to forma tréninku, která je založená na cyklickém opakování krátkých, ale intenzivních úseků s malou pauzou mezi cviky. Je to prakticky jakýkoliv pohyb založený na metodě HIIT. Například běh nebo jogging…

Kalorie při tomto tréninku mizí cca. dvojnásobně, čímž je spalování tuků mnohem efektivnější. Navíc zabere méně času a trénink je mnohem pestřejší a všekomplexnější

 • S HIIT tréninkem můžete předělat vaši pravidelnou rutinu na ranní jogging. Začnete chůzí z 5-6 km / h na 7-8 km / h potom sprintujete po dobu 1 minuty (12-15 km / h) a následně si dáte přestávku 2 minuty. Opakujete minimálně 3x… (Pokud trénujete na běžícím stroji, výsledky budou ještě působivější).

Co teda HIIT tréning je? (Intervalový trénink s vysokou intenzitou)

Jaké jsou benefity HIIT tréninku?


Šetří váš drahocenný čas

Můžete si dát 15 minut tvrdého HIIT tréninku, který se vyrovná až 1 hodině aerobiku před TV. Ušetříte tak denně 25 minut svého času.

  • Výhodou je, že HIIT trénink nemůžete vynechat kvůli nedostatku času, protože netrvá dlouho a dá se cvičit prakticky kdekoli!

Spaluje rychle a efektivně tuky 

Normální kardio trénink obvykle spaluje 50 % kalorií použitých z tuku, během HIIT je to jen kolem 25 %. No, ale 5x tolik spálených kalorií z celkové stravy, takže spálíte celkově vetší množství tuku. Navíc HIIT trénink posiluje váš metabolismus, takže můžete nadále spalovat přebytečné množství tuků pomocí rozumné stravy.

V obou těchto článcích podrobněji rozebírám, jak shodit tuk a zpevnit postavu. Dozvíte se mnoho informací, jak o zdravé stravě, tak i cvičení.

7 Zaručených tipů jak si rychle vyrýsovat postavu.

7 Zaručených tipů jak si rychle vyrýsovat postavu.

Kondice o level výš.

Cvičíte, dokud dokážete dýchat. Poté však velmi krátce odpočíváte a pak začínáte znovu. Naše srdce a tělo se učí pracovat vyšším tempem, což pak způsobí zvýšení výkonu, který lze pociťovat při běžném pohybu.  Například po několika týdnech, pokud nasednete na kolo, budete překvapeni, jak lépe se vám bude jezdit a dýchat.

Levný a velmi efektivní

Nepotřebujete prakticky nic jiného než sebe samotného, takže nemusíte investovat do ničeho, kromě kvalitní sportovní obuvi a funkčního oblečení. Samozřejmě stojí za to jít občas do posilovny, pokud si to můžete dovolit, protože trénink je pak mnohem efektivnější a komplexnější.

  • Jestli sháníte levnou a velmi užitečnou pomůcku pro váš trénink. Nemohu vám než jedině doporučit tu nejkvalitnější posilovací gumu Cross Band od společnosti Power system. Tato extrémně odolná expanderová guma je vhodná pro funkční trénink do domácí posilovny, fitness centra a hlavně se výborně využívá na trénink s vlastní váhou těla.
KOUPIT ZA NEJLEPŠÍ CENU!
Nebbia Be rebel! tílko 141

Můžete zhubnout bez ztráty svalové hmoty

Díky zrychlenému rytmu, tělo lépe spaluje tukové zásoby. Z vlastní zkušenosti vám musím říct, že nesmíte zapomínat na dostatečný spánek, který je pro tělo velmi nezbytný.

  • Pokud chcete spálit špatné tuky, tak je potřeba přijímat do těla větší množství bílkovin a své stravě musíte při zahájení cvičení věnovat zvýšenou pozornost. To je jeden z mála důvodu, proč se doporučuje HIIT trénink zejména v silových sportech, protože sportovci neztrácí své pevně vytvořené svaly, ale přebytečný tuk, tím že dodržují správný jídelní plán.
  • Vedlejším účinkem je to, že se zvyšuje tvorba růstového hormonu v našem těle, který opět spaluje extra kalorie, a kromě toho, opravdu omlazuje.

Tipy jako aplikovat HIIT na běh 


Jde o to překonat co největší vzdálenost za 12 minut. Stojí za to si rozdělit 12ti minutový trénink na 4 až 6 fází. Můžete začít např. s 2minutovými úseky, kde běžíte 120 sekund tak dlouho, jak můžete – ale opravdu běžíte, jako kdyby vás pronásledovala rozzuřená matka tygřice, běžte! -, poté si dejte odpočinek formou chůzí, abyste nabrali postupně síly. Pauzu si nastavte ideálně na 1-3 minuty.

Jde o to rozdělit vaši energii tak, aby vaše intervaly běhu a chůze byly zhruba stejné. Jestliže budete mít dostatek energie, zvyšte dobu běhu a zkraťte dobu chůze.

Co je to kardio a HIIT a jaké jsou jejich benefiity?

Kardio aneb nejznámější forma tréninku


Lidé, kteří navštěvovali tělocvičny, si zvolili kardio tréninky hlavně proto, aby si udrželi váhu, zabránili obezitě nebo snížili svou stávající nadváhu. Většina mužů stále přísahá na vzpírání a některé ženy věří v aerobik nebo skupinový trénink, ale stále více z nich si začalo všímat účinků kardio tréninku na spalování tuků. V 2000 letech bylo kardio zařízení v tělocvičnách běžecký pás, rotoped nebo stepper. 

Co je kardio trénink?


Tento souhrn je název všech tréninkových metod, které slouží k rozvoji kapacity a nosnosti kardiovaskulárního systému a dýchacího systému. Cardio trénink může zahrnovat běh, cyklistiku, veslování a plavání. Zkratka CPR (konstantní tepová frekvence) nebo HRC (kontrola tepové frekvence) znamená trénink v konstantním rozsahu tepové frekvence definovaném podle účelu tréninku.

 • Chcete trénovat cardio v posilovně? Využijte moderní vymoženosti!
 • Na moderních kardio zařízeních lze pomocí tlačítka nebo programu označeného HRC přednastavit požadovanou srdeční frekvenci. Kardio stroj detekuje počet vašich srdečních tepů a automaticky reguluje zátěž. Pokud na svém stroji nemáte snímač srdečního tepu, můžete jej měřit pomocí různých doplňků, například snímačem srdečního tepu.

Co je to kardio trénink?

Jak vypočítáme doporučenou srdeční frekvenci pro trénink?


Odečtěte svůj věk od 220, abyste získali teoretickou maximální srdeční frekvenci, a výslednou hodnotu vynásobte 0,65 a 0,75. Tyto dvě hodnoty budou přibližně dolní a horní hranicí zóny spalování vašich tuků.

 • Hledáte něco levného čím by jste oživili svůj trénink kardia? Mám zde pro vás velmi účinnou pomůcku a to švihadlo ULTRA JUMP ROPE od společnosti Power System. Toto dlouhé nastavitelné švihadlo s ocelovým lankem můžete využívat v rámci tréninku, nebo jako rozcvičku před samotným “drillem”.
KOUPIT ŠVIHADLO IHNED!
Power System Švihadlo ULTRA JUMP ROPE - stříbrné

Jaký druh kardio cvičení lze dělat doma?


Domácí kardio trénink již není problémem, protože téměř celá řada kardio strojů je k dispozici také v domácích designech za zlomek ceny cardio strojů v tělocvičně. Ať už jde o běžecký pás nebo eliptický trenažér, rotoped nebo veslovací lavici, program HRC je nyní k dispozici u všech lepších modelů. Pokud ne, lze k přesnému provedení kardio cvičení na spalování tuků použít monitor srdečního tepu nebo fitness náramek.

 • Jestli nemáte dostatek peněz a chcete trénovat zadarmo, tak nejlepší formy kardia je určitě běh, skoky přes švihadlo, tancování, jízda na kole, plavání, všechny druhy sportu atd…

Hledáte inspiraci pro váš trénink?


Sháníte inspiraci pro váš cardio/HIIT trénink, nebo pro vaše děti? Doporučuji se podívat na youtube. Najdete zde mnoho výborných tréninků od těch nejlepších fitness trenérů a získáte mnoho nových potřebných zkušeností a informací, které budou pro vás určitě užitečné…

[fusion_smartslider3 slider=”5″ /]