Jak jíst zdravě + recept na těstovinový salát.

Jak jíst zdravě + recept na těstovinový salát.


Zdravá strava je teď v období koronaviru velmi podstatná. Ovlivňuje jak náš fyzický a psychický výkon, tak je i velmi důležitá pro náš imunitní systém.

V dnešním článku se dozvíte, jak se zdravě stravovat, čemu se vyhnout v jídelníčku a jak si udělat výživný těstovinový salát s vysokým obsahem bílkovin.

Jak se zdravě stravovat?


Pokud chcete zlepšit svůj fyzický výkon, nebo mít zdravý životní styl, tak se musíte zaměřit na svůj jídelní plán. Zdravá strava totiž přispívá vašemu fyzickému výkonu až z 10%, kromě toho pomáhá tělu správně regenerovat, umožňuje růst našich svalů a v neposlední řadě přispívá naší psychice a imunitnímu systému.

Jak se zdravě stravovat?

Zaměřte se převážně na vysoký obsah bílkovin.


Bílkoviny neboli proteiny jsou základním stavebním kamenem pro naše tělo. Slouží převážně k tvorbě a obnově buněk, kromě toho jsou taky důležité pro růst a regeneraci našich svalů.

Muž by denně měl sníst 1, 4 až 2 gramy bílkovin na kilogram tělesné váhy, za to ženě stačí denně sníst zhruba okolo 0, 8 – 1, 2 gramů bílkovin na kilogram tělesné váhy. Je velmi důležité čerpat živiny z kvalitnějších výrobků, jako jsou například veškeré mléčné výrobky, různé druhy masa (převážně kuřecí, ryba, hovězí, krutí), ořechy, luštěniny, vejce, semínka atd…

Sacharidy jsou palivem pro naše tělo.


Už jste někdy slyšeli, že sacharidy jsou palivem pro naše tělo? Ano, je tomu tak a já vám teď odpovím proč. Sacharidy jsou pro naše tělo nejlepším palivem, protože kryjí 50 – 55 % našeho denního energetického příjmu. Je tedy důležité se zaměřit ve svojí stravě i na kvalitní sacharidy.

Za kvalitní zdroj sacharidů pokládám ovesné vločky, těstoviny, brambory, batáty, müsli, čočku, cizrnu a všechno celozrnné pečivo.

Jak jíst zdravě + recept na těstovinový salát.

Nezapomínejte, taky do svojí stravy zařadit různé druhy ovoce, jako jsou například jablka, brusinky, banány, nebo ostružiny. Ovoce totiž obsahuje velké množství vody a potřebné vitamíny (A, B, C a E), které jsou velmi důležité pro náš imunitní systém.

Tuky nejsou pouze špatné


Tuky jsou velmi důležité pro naše lidské tělo. Slouží převážně k vstřebávání některých vitamínů (A, D, E a K), kromě toho hrají klíčovou roli při syntéze hormonu testosteronu, nebo estrogenu.

Je, ale taky důležité se zaměřit jen na ty zdravé tuky, jako jsou například vejce, různé druhy sýra, losos, ořechy, avokádo, hořká čokoláda, nebo arašídové máslo.

Nezapomínejte na pitný režim.


Dostatečný příjem tekutin je taky velmi důležitý pro náš organismus. Kromě toho, že voda hydratuje naše tělo a odvádí z těla odpadní látky, tak může i zlepšovat náš fyzický výkon a pomáhat tělu udržovat psychickou pohodu.

Proč je důležitý pitný režim?

Recept na těstovinový salát s vysokým obsahem bílkovin


Tak jsme si vysvětlili, proč je zdravá strava důležitá pro naše tělo a já vám teď ukážu, jak si takové zdravé jídlo s vysokým obsahem bílkovin udělat.

Ingredience


  • Těstoviny
  • Šunka/ Kuřecí maso
  • Sýr eidam
  • Vejce
  • Rajče
  • Okurka
  • Paprika
  • Pro ochucení jsem přidal trochu tatarky.

Jednoduchý postup


Připravíme si misku a začneme. Uvařené těstoviny přidáme první. Následně pak hodíme do salátu šunku, nebo kuřecí maso, sýr, vejce. Zamícháme a potom dodáme ještě rajče, okurku, papriku a na dochucení, aby salát nebyl úplně suchý můžeme přidat, ale nemusíme tatarskou omáčku. Naposledy promícháme a můžeme podávat :) 

Jak jíst zdravě + recept na těstovinový salát.

Recent Posts

Podpořte mě Likem!

Categories