Je protein škodlivý?


Je protein škodlivý?

Je protein škodlivý? Hodně lidí si myslí, ale i nemyslí, že užívání proteinu je škodlivé, dokonce i nebezpečné, ale nemusí tomu být tak.

V tomhle článku se dozvíte, jestli užívání proteinového nápoje je zdravé, či ne. Dozvíte se více ohledně proteinové diety, jeho užívání a zužitkování k podání maximálního výkonu.

Co je protein?


Protein neboli proteinový prášek je koncentrovaný chemicky upravený zdroj bílkovin vytvořený pouze z přírodních surovin. Obsahuje množství bílkovin neboli aminokyselin zejména: leucin, isoleucin a valin. Kromě toho může zahrnovat glutamin a zpracované vysokomolekulární přírodní látky, které slouží k zrychlenému trávení.

K čemu slouží?

Je to přírodní suplement sloužící převážně k nabírání, udržování svalové hmoty a k opravě čili rychlé regeneraci svalových tkání. Protein je taky důležitý pro intenzivní tréninky, protože zvětšuje a vyživuje objem vašich svalů, kromě toho zvyšuje vaši výkonnost a udržuje pozitivní psychickou pohodu.

Důležitou funkci v proteinu mají taky přírodní enzymy, které pohánějí mnoho chemických reakcí a hemoblogin, který přenáší kyslík v krvi.

Jaké druhy proteinů máme?

Mezi nejznámější a nejrozšířenější proteiny určitě patří syrovátkové, vícesložkové, sójové a kaseinové. Pokud vám, ale laktóza, nebo jiné látky nevyhovují, tak nevěste hlavou, existují i jiné druhy proteinových prášku, jako jsou například vaječné, hrachové, nebo dokonce i konopné. Proteinů je celá řada a je jen na vás jaký si vyberete.

    • Sháníte ideální protein pro vás, ale nevíte si rady? Doporučuji si přečíst můj článek s názvem: TOP 10 nejlepších proteinů na trhu! V tomhle článku najdete seznam několika proteinů s jejich benefity, negativy a dozvíte se stručně, co různé druhy proteinů obsahují.

Je protein škodlivý

Proč je protein zdraví prospěšný?


Jak už jsme výše zmiňovali, tak proteinové prášky obsahují množství bílkovin. Bílkoviny neboli proteiny jsou základní stavební jednotkou pro budování svalové hmoty, jak v mladším, tak i v pozdním věku. Obsahují spoustu aminokyselin, které udržují svaly a zlepšují kondici, kromě toho ochraňují a podporují svaly při výkonu. Bílkoviny jsou také důležité pro výživu našich šlach, kůže a kostí.

Proč jsou proteiny tak oblíbené?

Proteiny jsou odzkoušené několika odbornými studiemi a je vědecky dokázáno, že proteinové nápoje zrychlují proces regeneraci svalů a urychlují obnovení metabolismu za co nejkratší dobu, čímž napomáhají k spalování tuků a snižování váhy. Navíc v kvalitních proteinech, které jsou sice dražší, ale za to účinnější  můžete najít protirakovinné látky, které podporují náš imunitní systém k silnější obranyschopnosti, vůči rakovině a jiným druhům nemocím…

    • Sháníte ideální protein pro vás? Mohu vám jedině než doporučit protein CFM Evolution od společnosti Prom – IN, který se umisťuje řadu let na nejvyšší příčce na světovém trhu! Tento protein vás nadchne určitě jeho složením a cenou. Rovněž tento protein je kvalitně rozpustný a nabízí minimálně 6 druhů kvalitních příchutí! Čtěte dále a dozvíte se více…
CHCI VÍCE INFORMACÍ!
CFM Evolution Protein - Recenze

Nadměrná konzumace proteinu


Jak u všech ostatních potravin a suplementů, tak ani s užíváním proteinů se to nemá přehánět! Můžete si způsobit problémy s trávením, játry, nebo ledvinami. Množství bílkovin, které máte sníst za den, si můžete spočítat pomocí chytrých mobilních aplikací, dalším způsobem mohou být webové stránky.

Kolikrát můžu denně vypít protein?

Pokud se bavíme o proteinových nápojích tak můžete denně vypít 2 – 3 proteinové nápoje. Z vlastní zkušenosti vám takové množství nedoporučuji, protože to není pro zdraví úplně prospěšné. Přetěžujete zbytečně moc ledviny a játra. Navíc si můžete způsobit problémy s trávením, jak už jsme výše zmiňovali.

Proto vám doporučuji denně užívat jeden protein, pokud ale máte náročný den a nemáte dostatek času na doplnění bílkovin jinou formou, tak můžete využít proteinový nápoj po druhé. Radím vám taky, abyste si předem naplánovali a spočítali svůj denní příjem množství bílkovin, který je pro vaši cestu za vysněnou postavou velmi důležitý!

Kolik bílkovin bychom měli denně jíst?

Dávkování bílkovin neboli proteinů může být u každého odlišné, například u mladších jedinců je doporučená denní dávka zhruba okolo 1,6 g na 1 kg tělesné váhy. Naopak u lidí, kteří nesportují je dávka proteinů 1 g na 1 kg tělesné váhy úplně ideální. Zkušenější sportovci přijímají okolo 1,6 – 2,7 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy.

Alternativy za protein

Pokud jste vypili už hodně proteinových koktejlů a potřebujete ještě doplnit určité množství bílkovin, tak vám doporučím užívat potraviny s větším množstvím bílkovin, jako jsou například ořechy, kvalitní maso (ryby), šunka, luštěniny, vajíčka  mléko a mléčné výrobky (tvaroh, řecké jogurty, cottage a kvalitní sýry…)

Je protein škodlivý?

Kdy užívat protein?


Po vykonání sportovního výkonu je důležité, abyste doplnili potřebné bílkoviny. V tedy popadněte svůj proteinový nápoj a využijte ho. Proteinový koktejl kromě toho, že vám doplní dostatek bílkovin, tak i zahájí váš proces regenerace. Z mojí vlastní zkušenosti vám doporučuji si vzít k proteinu i nějaké ovoce, jako například: mandarinku, banán, jablko, borůvky, nebo jahody. Ovoce podpoří rychlost regenerace vašeho organismu a doplní potřebné sacharidy a vitamíny.

Užívejte protein před spaním

Efektivní je taky konzumovat bílkoviny před spaním, proto bych určitě sáhl po micelárních proteinech s kaseinem. Kaseinové proteiny jsou známe totiž tím, že do těla vstřebávají postupně bílkoviny po dobu 8 hodin. Tělo se v tom případě přes noc účinně regeneruje a vy jste tak schopní ráno lépe vstát.

    • Hledáte kvalitní kaseinový protein? Nechte mě vám doporučit micelární kasein Pure Micellar od společnosti Prom -IN, který patří k jedním nejkvalitnějším kaseinovým proteinům na světovém trhu! Tento noční protein se pyšní skvělým složením a bezkonkurenční cenou. Zjistěte více informací…
CHCI VÍCE INFORMACÍ!
Prom-in Pure Micellar Kulturistika

Proteinové tipy a recepty


Rádi kuchtíte, ale nevíte co? Mám zde pro vás tip, jak zvednout svoje vaření a pečení o úroveň výš! Z proteinového prášku, se kromě koktejlu dá udělat výborná snídaně formou lívanců, nebo palačinek. Jestli vám palačinky tak moc nechutnají, můžete si udělat proteinové kuličky, kaši, nebo sušenky. Receptů je spousta a je jen na vás a na vaší inspirace, co vám bude chutnat a vyhovovat nejvíce.

Kde najdu fitness recepty?

Na internetu najdete spoustu fitness receptů, kde se můžete nechat inspirovat jinými fitness trenéry a jejich recepty. Mimoto, že se z proteinových receptů dobře najíte a pochutnáte, tak i vaše tělo přijme dostatečné množství bílkovin!

    • Hledáte inspiraci na vaření, nebo pečení? Doporučuji se podívat na moji stránku, kde rozebírám nejjednodušší recepty, jak na vaření, tak i na pečení! Sekci s fitness recepty najdete na stránce: Fitness recepty.

Co si vzít z článku?


Protein, neboli proteinový prášek je chemicky upravený zdroj bílkovin z přírodních surovin. Skvělý na nabírání svalové hmoty, shazování tuku, regeneraci a udržování rovnováhy těla. Nejrozšířenějšími proteiny jsou syrovátkové, konopné a mléčně.

Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou pro budování svalové hmoty. Jsou důležité pro výživu šlach, kůže a  kostí. Mladší jedinec by měl denně přijmout zhruba okolo 1,6 g na 1 kg tělesné váhy. Zkušenější sportovci 1,6 – 2,7 g bílkovin na 1 kg tělesné váhy a nesportující lidé 1 g na 1 kg těl. váhy. Nadměrná konzumace proteinu může způsobovat zdravotní potíže, jako jsou například problémy s játry, ledvinami, či trávením.

Zdravé proteinové palačinky.
Zdravé proteinové palačinky.
Zdravé proteinové palačinky.
Zdravé proteinové palačinky.
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Nejnovější příspěvky

Podpořte mě Likem!

Rubriky